Biznes Kaczyńskiego z człowiekiem Putina

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pieniądze ważniejsze od brata? Wygląda na to, że pragmatyzm biznesowy Jarosława Kaczyńskiego mógłby zaskoczyć niejednego wilka giełdowego. Bo czy można walczyć z Rosją o sprawę Smoleńska i niepodległość Ukrainy, domagać się wręcz wzmacniania sankcji gospodarczych nałożonych na Moskwę a zarazem oferować kontrakt o wartości 1,3 miliarda zł Rosjaninowi, w dodatku powiązanemu ze sprawą katastrofy z 10 kwietnia i Władimirem Putinem?

Jak dowiadujemy się z głośnej sprawy spółki Srebrna, jej flagową inwestycję (budowę wieżowca w centrum Warszawy) zrealizować miała austriacka spółka Strabag – znana m.in. z budowy polskich dróg w latach tzw. afery autostradowej i kilku skandali w Niemczech, na Węgrzech i w Afryce. W Polsce kadra Strabaga była podejrzewana o udział w zmowie cenowej (wszystkich uniewinniono, sądy uznały dowody z podsłuchów za nielegalne), natomiast w sprawie korupcji i prania brudnych pieniędzy przy budowie łącznika między autostradą A4 z węzłem Krzyż a drogą wojewódzką nr 977 w Tarnowie Strabag zawarł z miastem ugodę i wspólnie z inną spółką budowlaną wypłacił odszkodowanie w wysokości 32 milionów zł. To jednak „drobiazgi”. Jest jeszcze jedna istotna informacja, która w tej sytuacji wydaje się zaskakująca.

Za pośrednictwem cypryjskiej spółki Rasperia Trading Ltd właścicielem 25,9% akcji, co umożliwia blokowanie decyzji innych akcjonariuszy a więc faktyczną kontrolę nad austriacką spółką, jest Oleg Deripaska. Rosyjski miliarder, do niedawna najbogatszy Rosjanin. Przyjaciel Władimira Putina i sponsor jego kampanii wyborczych. Podejrzewany przez Zachód o związki z rosyjską mafią (m.in. publikacje Financial Times, przesłuchania w Hiszpanii i Anglii, jednakże bez postawienia zarzutów). Objęty zakazem wjazdu na teren USA w związku z podejrzeniem zlecenia zabójstwa, wymuszeniami, korupcją i praniem brudnych pieniędzy. Znany z otaczania się w biznesie byłymi oficerami KGB. Przyjaciel amerykańskiego konsultanta politycznego Paula Manaforta skazanego za oszustwa podatkowe, oszustwa bankowe i brak zgłoszenia zagranicznych kont bankowych, co ujawniono w toku śledztwa dotyczącego ingerencji Rosjan w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Właściciel zakładów lotniczych w Samarze, w których po raz ostatni remontowano polskiego Tupolewa przed katastrofą w Smoleńsku. Według niektórych to właśnie ten remont, powierzony Rosjanom, miał skutkować śmiercią Lecha Kaczyńskiego i pozostałych członków delegacji katyńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Nawet najbardziej zagorzały krytyk Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie spróbowałby mu przypisać współpracy biznesowej z Rosjanami i to w dodatku z kontrahentem tak bardzo sprzecznym z jego dotychczasowym wizerunkiem politycznym. Jak się jednak okazuje, ten wytrawny polityk jest zarazem wytrawnym biznesmenem i potrafi bez sentymentów oddzielać interesy od prywatnych antypatii. Ale to co jest do zaakceptowania w biznesie, niekoniecznie zasługuje na pochwałę w polityce.

Z jednej strony – mamy ciągłe komunikaty od premiera Mateusza Morawieckiego o zwalczaniu rajów podatkowych i surowym zwalczaniu wszelkiego naginania prawa w biznesie. Z drugiej – współpracę jego politycznego protektora z podmiotami cypryjskimi omijającymi (popierane przez Jarosława Kaczyńskiego!) sankcje nałożone na Rosję i zarazem prowadzącymi optymalizację podatkową. Z trzeciej strony ścigamy polskich drobnych przedsiębiorców za wyimaginowane występki paragonowe i zbrodnie vatowskie, a z czwartej powierzamy strategiczną inwestycję prawicowego środowiska politycznego spółce wiązanej ze zmowami cenowymi i skandalami na terytorium Polski. Z piątej strony obecny rząd buduje wyborczą potęgę na polityce anty-rosyjskiej, anty-putinowskiej i katyńsko-smoleńskiej, a z szóstej – prowadzi miliardowe (kredyt na inwestycję miał sięgnąć 1,3 miliarda zł) interesy ze świtą Putina odpowiadającą za ostatni remont Tupolewa w Samarze. I jak teraz wiarygodnie krytykować Niemcy za Nord Stream II i krzyczeć o zagrożeniu zbrodniczą agresją ze Wschodu?

Trudno tutaj mówić o zwykłej niespójności politycznej. Zdecydowanie mamy do czynienia ze skrajną hipokryzją i z wykorzystywaniem naiwności części wyborców. I na tym właśnie polega afera „Srebrnej”. Chciałoby się wierzyć, że Jarosław Kaczyński po prostu nie wiedział o tym, kto zainwestował majątek w tę konkretną spółkę budowlaną, ale rozsądek podpowiada, że po prostu nasi liderzy polityczni sami nie wierzą w te bzdury, które publicznie wypowiadają a to co robią jest tego najlepszym dowodem...


Kazimierz Turaliński

5 kwietnia 2019 r.

Ps.

Sprawą Strabaga zajmowałem się dwukrotnie: pierwszy raz w latach tzw. afery autostradowej, kiedy weryfikowałem powiązania biznesowe i działalność tej spółki na terytorium Polski, a drugi trwa od ponad roku i dotyczy bardzo „ciekawych” m.in. niemieckich, węgierskich i ponownie polskich wątków. Nie ukrywam, że to całkiem potężny koncern budowlany i w innych okolicznościach jego wybór nie rodziłby większych kontrowersji, ale jest niemożliwy do pogodzenia z fundamentami wizerunkowymi PiS-u i tym, o co rzekomo to środowisko polityczne walczy od 29 maja 2001 r., przez Gruzję i Ukrainę, po Smoleńsk.

Ps. 2

Nie, to nie jest fake news, tylko powszechna na Zachodzie i w Rosji wiedza. Każdy z Czytelników może ją bez trudu zweryfikować, wystarczy podstawowy angielski (ewentualnie rosyjski) i wyszukiwarka google. Uwaga – Polska wikipedia ma nieaktualne informacje.

Ps. 3

Nie opowiadam się po żadnej stronie dzisiejszej politycznej barykady, ale opowiadam się „przeciwko”. Tak jak ujawniałem skandale w kręgach władzy za rządów SLD i Platformy Obywatelskiej, tak też teraz zwracam uwagę społeczeństwa na to, co obciąża Prawo i Sprawiedliwość. Stawanie murem za konkretną partią pozbawia w mojej ocenie cech obywatelskości, gdyż interes żadnej partii nie będzie nigdy w pełni zbieżny z interesem kraju ani narodu. Rolą wyborcy jest patrzeć na ręce każdej kolejnej władzy, rolą fanatyka – na przekór faktom ślepo ją popierać.

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x