BLOG Kazimierza Turalińskiego

"Detektywi" zrobili z M. ŻUK prostytutkę i ostrzegli zabójców?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zawsze, gdy w tajemniczych okolicznościach umiera ktoś młody, rozpoczyna się czas żniw dla „detektywów” ścigających się o chwałę oraz darmową reklamy w prasie i telewizji. Tak było przy okazji zabójstw Krzysztofa Olewnika, Madzi Waśniewskiej i Ewy Tylman czy zaginięcia Iwony Wieczorek oraz samobójstwa Karoliny Kaczorowskiej. Szczyt braku etyki zawodowej oraz profesjonalizmu komercyjnych „śledczych” obserwujemy jednak w przypadku sprawy zmarłej (niewykluczone, że zamordowanej lub doprowadzonej do popełnienia samobójstwa) w Egipcie Magdaleny Żuk. Tym razem grę z mediami, gwarantującą bezpłatną a wartą miliony reklamę, podjęły dwie agencje detektywistyczne. Prześcigają się przy tym w działaniach sprzecznych ze sztuką śledczą i lojalnością wobec opinii publicznej oraz ofiary.


Pierwszy na scenę wszedł tradycyjnie Krzysztof Rutkowski, znany m.in. z organizowania przy każdej możliwej okazji konferencji prasowych i z braku uprawnień do posługiwania się tytułem zawodowym detektywa. Choć pozoruje na obrońcę sprawiedliwości jest karany za pranie brudnych pieniędzy dla tzw. mafii paliwowej, a jego największym dotychczasowym skandalem było wykorzystanie zarejestrowanych ukrytą kamerą zwierzeń matki zamordowanego dziecka (Madzi Waśniewskiej). Gdyby nagranie to, jako kluczowy dowód w sprawie, przekazał jedynie do prokuratury i ograniczył się do poinformowania opinii publicznej o rozwikłaniu zagadki, wówczas jego grę psychologiczną można by pochwalić, lecz niestety – łzy dzieciobójczyni zobaczyła cała Polska. Rutkowski udostępnił film telewizji, zamieniając tragiczną sytuację w cyrk dla mas. W sprawie śmierci Magdaleny Żuk jeszcze przed wyjazdem do Egiptu zorganizował konferencję prasową na szybko „ujawniając” zdjęcie rzekomego ciała dziewczyny, które jak się okazało, stanowiło zupełnie niezwiązaną z tą sprawą ilustrację do starego reportażu. Następnie szokował widzów i czytelników wizjami upozorowanego samobójstwa twierdząc, że nie można zginąć upadając z pierwszego piętra na miękką trawę, co miało spotkać Polkę. Otóż – można, ludzie umierają od dużo mniej groźnych upadków i mają bardzo różną wytrzymałość układu kostnego, co wie każdy, kto zajmował się sprawami zabójstw i wypadków śmiertelnych, ale to nieistotne, gdyż jak się okazało, dziewczyna upaść miała z kilku metrów nie na trawnik a na betonową posadzkę, co mogło spowodować poważne uszkodzenia ciała nawet u rosłego, wysportowanego mężczyzny. Po wywoływaniu tymi kłamstwami sztucznej sensacji, Rutkowski wysłał do Egiptu swoją partnerkę życiową, która na miejscu skupiła się głównie na publikowaniu zdjęć siebie samej w tropikalnych plenerach...


Ukierunkowane na marketing kpiny z tragicznej śmierci Polki przebiły jednak skandaliczne działania agencji detektywistycznej Lampart Group SA, która samowolnie włączyła się do wyjaśniania tej samej sprawy. W opublikowanym komunikacie oświadczyła ona, że Magdalena Żuk miała być dziewczyną do towarzystwa, czyli jak wynika z kontekstu pojechała do Egiptu docelowo w charakterze prostytutki, za co odpowiadać miał „mężczyzna, którego zadaniem było doprowadzić do silnej więzi emocjonalnej między nimi”. Nie trudno domyślić się o kogo chodzi... Komunikat taki zapewnił ogromny poklask opinii publicznej, nieświadomej tego, że tak nie zachowują się etyczni profesjonaliści. Dlaczego? Ponieważ komunikat ten przede wszystkim stanowi naruszenie dóbr osobistych rodziny Żuków, gdyż narusza cześć ich najbliższej krewnej, co może się wiązać z zasądzeniem na ich rzecz ogromnego odszkodowania. Ale pomijając aspekt cywilnoprawny, takich informacji żaden etyczny detektyw nigdy by nie opublikował, ani nawet w prywatnej rozmowie przy kawie nie ujawnił osobom trzecim. Ilekroć w toku czynności detektywistycznych pozyskiwane są informacje o życiu prywatnym osoby, szczególnie informacje hańbiące ofiarę przestępstwa, etyka zawodowa nakazuje zachowanie ich w tajemnicy i przekazanie jedynie do organów ścigania i ewentualnie bliskich ofiary. Tu ze zmarłej zrobiono na forum publicznym „dziewczynę do towarzystwa”, czym zbrukano jej pamięć i ośmieszono jej rodzinę. Gratuluję kreatywnej interpretacji terminu „etyka zawodowa”!


Natomiast dowodem braku profesjonalizmu, czyli taktycznego działania, jest opublikowanie informacji, że odtworzono powiązania międzynarodowej organizacji przestępczej odpowiadającej za proceder noszący znamiona handlu ludźmi, a do tego opublikowanie zarazem zapowiedzi, że wkrótce osoby te zostaną zidentyfikowane oraz przekazane organom ścigania. Pozornie wydaje się, że detektywom z Lamparta należą się brawa, ale tak może myśleć tylko ktoś, kto nigdy nie uczestniczył w skomplikowanych postępowaniach przygotowawczych. Otóż, ich istotą pozostaje działanie w tajemnicy, czyli w przypadku organów ścigania zdobywanie informacji w toku m.in. niejawnych czynności operacyjno-rozpoznawczych (jednym z członków zarządu Lamparta jest były policyjny antyterrorysta, więc powinien to wiedzieć). Czy Policja przed zatrzymaniem gangsterów z Pruszkowa lub Mokotowa odgrażała się tym w prasie albo zapowiadała akcję na swojej stronie internetowej? Oczywiście, że nie, gdyż w zgodzie ze sztuką śledczą przestępcy mają się dowiedzieć o tym, że zostali już zidentyfikowani i zabezpieczono dowody ich winy, dopiero w momencie synchronicznego zatrzymania wszystkich podejrzanych przez uzbrojonych antyterrorystów. W przeciwnym wypadku zdążą oni albo uciec i się ukryć, albo zniszczyć dowody swojej winy, ewentualnie wiedząc o obaleniu dotychczasowego alibi wyreżyserują nowe – być może lepsze. W każdym przypadku wymierzenie kary staje się wtedy bardzo trudne a niekiedy wręcz niemożliwe. Odnalezienie Egipcjanina ukrywającego się w Sudanie, Liberii lub w Burkina Faso może okazać się niewykonalne, co będziemy zawdzięczać właśnie detektywom z Lamparta. Dodatkowo przedwczesne ujawnienie dekonspiracji przestępczego procederu naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo wszystkich niewygodnych świadków, w tym innych zastraszanych kobiet, których działający w panice bandyci mogą zwyczajnie zabić, ale o tym oczywiście detektywi z Lamparta również nie pomyśleli.


Ocena działań „detektywów” angażujących się w wyjaśnianie okoliczności i powodów śmierci Magdaleny Żuk może być więc wyłącznie negatywna. Profesjonaliści nie ujawniają swojej twarzy w telewizji ani na portalach społecznościowych, nie ogłaszają jako faktów informacji niesprawdzonych, działają po cichu, unikają rozgłosu i dążą do dyskretnego zabezpieczenia materiału dowodowego gwarantującego udowodnienie sprawcom ich winy w sądzie. Przy tym aktywnie współpracują z organami ścigania, przekazują informacje o swoich ustaleniach prokuraturze i policji wiedząc, że pozyskany właśnie puzzel może pomóc zakończyć śledztwo i uratować komuś życie. Nie działają samowolnie, nie ostrzegają bandytów, że ich dni są policzone i czas brać nogi za pas. Do tego kierują się taktem i nigdy nie ośmieszyliby zmarłej dziewczyny tylko po to, by udowodnić opinii publicznej, że „rozpracowali” jej sekrety. Wielkich detektywów charakteryzuje myślenie strategiczne, praworządność i dyskrecja, na afisze kosztem zhańbienia pamięci o zmarłej pchają się tylko pyszni celebryci, którym do Sherlocka Holmesa bardzo dużo brakuje. Nie oszukujmy się – tu chodziło wyłącznie o marketing, bo niby co do śledztwa wniosła publikacja Lamparta o rzekomej pracy Magdaleny Żuk w charakterze dziewczyny do towarzystwa? Wywołała tanią sensację, ból jej rodziny i nic więcej. W przypadku procesów sądowych omawianie takich wątków, podobnie jak np. ustalanie przebiegu gwałtu, odbywa się często przy pustej widowni, bez udziału dziennikarzy, i tak być powinno. Piętnowanie ofiary służy tylko przestępcom.


Jedyne co można w tym momencie zrobić to zaapelować do „detektywów”, by przeprosili rodzinę Żuków za ranienie ich uczuć i pozostawili wyjaśnianie sprawy zawodowcom z organów ścigania. Reklamę można robić także w etyczny i nieurągający sztuce zawodowej sposób – np. drukując kolorowe ulotki. I tak byłoby dla wszystkich najlepiej.

 

Kazimierz Turaliński


13 maja 2017 r.

 

 

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

LOBBY PEDOFILSKIE, czyli jak PODBITO BANDYCKIE POGRANICZE

Nie, to wcale nie jest opowieść gangsterska. By być lepszym od konkurencji w świecie przestępczym trzeba być gorszym... a tę przewagę na Podkarpaciu zdobyto dostarczając dobrze ulokowanym w strukturach władzy "koneserom" bardzo młode dziewczęta, głównie Rosjanki i Ukrainki. Miały 13-14 lat, czasem mniej.

Czytaj więcej...

PATRYK VEGA - nieświadomie promuje kłamstwa pedofilów?

Informacje o ekranizacji przez Patryka Vegę "afery podkarpackiej" spotkały się z ekscytacją mediów i kinomaniaków... Sęk w tym, że ze słów reżysera wynika, że dał się komuś perfidnie oszukać.

Patryk, znamy się już niemal 10 lat. Miesiącami spotykaliśmy się gdy powstawały "Służby specjalne", film i serial których byłem niejawnym konsultantem. Prezentowałeś w nich w dużej części sprawy zbrodni i afer gospodarczych, które ja ujawniałem w prawdziwym świecie. Poznałem Cię na tyle dobrze, by wiedzieć jak idealistycznie byłeś wtedy nastawiony do ujawniania trudnej prawdy, także kosztem pieniędzy czy poklasku publiczności. Dlatego dziś pozwolę sobie wywołać Cię do tablicy i zapytać o Podkarpacie.

Czytaj więcej...

STACHOWIAK - prawda o tym kto zabił a kto krył zbrodnię

Śmierć Igora Stachowiaka nie była przypadkowa, była od początku zaplanowanym zabójstwem. Policjanci działali tak jak milicyjni mordercy Grzegorza Przemyka, syna antykomunistycznej poetki, mieli identyczne „plecy” i byli pewni swojej bezkarności. Do zbrodni przygotowali się dobrze, wymówką do zatrzymania ofiary miały być poszukiwania kogoś podobnego. Dlatego już w czasie interwencji na wrocławskim rynku, gdzie ofiara została „upolowana”, brutalnie zakuwano w kajdanki osoby, które nagrywały działania policjantów, choć nagrywanie takie jest w pełni legalne. Policjanci korzystając z monitoringu miejskiego wyłapywali osoby mogące dysponować nagraniem z ich interwencji. Jeden z zatrzymanych twierdził, że został przez policjantów już na komisariacie pobity.

Czytaj więcej...

Księża pośredniczyli między braćmi Kaczyńskimi i gangsterami, a Edward Mazur stał na drodze spółce SREBRNA

Bracia Kaczyńscy nie byli wierzący, nawet w czasach najczarniejszej komuny trudno było ich spotkać na patriotycznych nabożeństwach. Wszystko zmieniło się nagle, na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Jarosław Kaczyński stał się człowiekiem Kościoła i zagospodarował katolicką niszę na polskiej scenie politycznej. Nie było to nawrócenie, lecz pragmatyzm.

Czytaj więcej...

Demokracja, czyli dyktatura smutnych klaunów

Nie jestem zwolennikiem demokracji, dlatego też nie należałem i nie będę należał do jej „obrońców”. To zły ustrój. Nie premiuje najlepszych, tylko przeciętniaków, a na nich nie zbudujemy przecież najlepszego państwa. Widzieliście kiedyś odnoszącą sukcesy światową korporację zarządzaną przeciętnie? Ja też nie. W demokracji nie ma miejsca dla Steve’a Jobsa ani Billa Gatesa, tam pierwsze skrzypce gra Zbigniew spod warzywniaka.

Czytaj więcej...

Amber Gold, raport cz. 1 - żadne pieniądze nie zginęły!

Zostaliście oszukani w sprawie Amber Gold. Praktycznie wszystko co mogliście o niej przeczytać to kłamstwa, plotki lub nielojalne skróty myślowe. Nie trzeba szukać żadnych pieniędzy, doskonale wiadomo gdzie one są. Kluczem do prawdy pozostaje struktura wydatków. Matematyki nie można oszukać, dlatego dopiero ona ujawnia nam prawdę o rzekomo największej aferze finansowej ostatnich dekad, która jest aferą, ale nie kryminalną tylko polityczno-medialną.

Czytaj więcej...

MAFIA AUTOSTRADOWA - wyrok potwierdził wyniki mojego śledztwa

Prawomocny wyrok karny Sądu Okręgowego w Warszawie potwierdził rzetelność i trafność wniosków przygotowanych przeze mnie w latach 2012-2014 raportów dotyczących procederu zorganizowanych oszustw przy budowie autostrad, czego beneficjentem były czołowe spółki giełdowe. To efekt paru lat mojej ciężkiej pracy w interesie małżeństwa Sz. - choć oczywiście, nie usłyszałem za to słowa "dziękuję", a wręcz przeciwnie...

Czytaj więcej...

Faszyści, czyli czy jesteś skończonym idiotą?

W Polsce jest faszyzm - to już wiadomo niemal powszechnie w całej Unii Europejskiej i poza jej granicami. W końcu pojawiają się już takie niepodważalne źródła jak np. wypunktowane podobno przez United States Holocaust Memorial Museum wczesne oznaki wprowadzania ustroju faszystowskiego, wypisz wymaluj pasujące do sytuacji nad Wisłą. Tylko mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przygotował je imbecyl a powielają osoby z bardzo mocno ograniczoną wiedzą...

Czytaj więcej...

Bogucki – 25 lat więzienia bez dowodów winy

Czy Ryszard Bogucki jest niewinny? Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Istotne jest to, czy sąd skazując go za zabójstwo Pershinga miał ku temu dostateczne podstawy (dowody). Według mnie nie miał.

Ryszard Bogucki był oskarżony o zabójstwo gen. Marka Papały, wcześniej usiłowano mu przypisać likwidację Zbigniewa Szczepaniaka pseud. Simon – rezydenta grupy pruszkowskiej na Śląsk, a ostatecznie skazano go za oddanie śmiertelnych strzałów do legendarnego lidera ożarowskiej przestępczości zorganizowanej – Andrzeja Kolikowskiego pseud. Pershing.

Czytaj więcej...

Miliarderzy, Floryda, LGBT, kosmetyczki... sprawa śmierci Magdaleny Żuk

Szefowa zmarłej w Egipcie Magdaleny Żuk nie jest tylko skromną kosmetyczką. Inwestycje jej rodziny mogą imponować, podobnie jak krąg kontrahentów. Do tego panieńskie nazwisko Magdaleny Ż. - D. - wzbudza wielki respekt, jej ojciec cieszy się wielkim szacunkiem regionalnych prokuratorów, sędziów i adwokatów.

Czytaj więcej...

Kult, satanizm, czy seryjny morderca młodych kobiet?

Po przestępczości zorganizowanej i terroryzmie islamskim istotne zagrożenie dla współczesnych demokratycznych społeczeństw stanowić zaczynają kulty i sekty religijne, w tym kult szatana. Często marginalizujemy potencjalny motyw zabójcy doszukując się w nim logiki na miarę własnego umysłu, a to wielki błąd merytoryczny. Kto z nas może zrozumieć tok myślenia np. pedofila lub nekrofila? Kto więc zrozumie mordercę pragnącego przypodobać się upadłemu aniołowi?

Czytaj więcej...

Czego prócz KETAMINY nie wykaże sekcja M. Żuk?

Wielu Polaków obawia się, czy wykonana po około trzech tygodniach od śmierci Magdaleny Żuk ponowna sekcja zwłok przyniesie pewne i wiarygodne odpowiedzi na pytania w jaki sposób doszło do jej śmierci oraz czy przyczyniły się do tego osoby trzecie. Odpowiedź brzmi – prawdopodobnie nie. I to wcale nie z powodu upływu wielu dni od daty zgonu ani wcześniejszego otwarcia zwłok w Egipcie.

Czytaj więcej...

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x