Blog

SZTUKA BEZKARNEGO POPEŁNIANIA ZBRODNI

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W latach PRL-u Polacy uchodzili za mistrzów analizy kryminalnej, czyli sztuki wykrywania (często pozornie nieistotnych) punktów wspólnych łączących zbrodnie popełnione w różnych okresach czasu, w różnych miejscowościach przez teoretycznie różnych sprawców. Zmiana teatru działania drastycznie zwiększała i nadal zwiększa prawdopodobieństwo bezkarności jednego lub grupy współpracujących sprawców. Zabójstwa, gwałty, rozboje czy włamania dokonywane na obcym terenie są dużo trudniejsze do wykrycia...


...nikt tam nie zna twarzy przestępcy, nie powie: "widziałem Tomka!" tylko: "to był jakiś facet, średniego wzrostu, taki podobny do nikogo...". Policja w pierwszej kolejności sprawdza lokalnych, znanych im przestępców, a rzeczywisty zabójca lub złodziej jest w tym czasie już bardzo daleko. Sprawy są więc umarzane, akta i dowody rzeczowe przykrywa kurz a wspomnienia świadków ulatują. Bezkarność staje się bardzo prawdopodobna.

Gdy w skali kraju popełnionych jest kilka charakterystycznych przestępstw zasadne staje się więc podejrzenie, że ich popełnieniem stać może ta sama osoba lub grupa osób. Zgodność modusu operandii to pierwszy trop, następnie połączyć należy zabezpieczone w poszczególnych miejscach dowody i wykryte ślady, które oddzielnie mogą nie umożliwiać wskazania konkretnego podejrzanego, ale razem stają się kompletne. Jeśli przejrzymy dokładnie archiwa gazet bez trudu natrafimy na informacje dotyczące serii zabójstw i zaginięć pięknych młodych kobiet (element wspólny - profil ofiary). Wieczorek, Tylman, Żuk, Kaczorowska, a bez trudu uzupełnimy tą listę o wiele więcej nazwisk. Czynnikiem wspólnym jest brak wyraźnie widocznego motywu (zgwałcenie, napad rabunkowy itp.), udział w sprawie Krzysztofa Rutkowskiego pozyskującego bieżący dostęp do informacji na temat świadków i zabezpieczonego materiału dowodowego, a jak się okazuje - powiązania towarzyskie ofiar. Ostatni czynnik to skuteczne zacieranie śladów przestępstwa - ukrywanie ciał, prawdopodobne reżyserowanie okoliczności śmierci na neutralne prawnokarnie zdarzenie, niszczenie ciał.

Ilekroć prowadziłem analizy kryminalne akt dużych afer gospodarczych i przestępczości zorganizowanej (autostradówka, paliwówka, Papała, prochy etc.) przekopanie tony akt przynosiło utworzenie wyraźnej mozaiki kontaktów (często globalnych), świadków i wykorzystywanych do procederu nieruchomości lub podmiotów gospodarczych. Zazwyczaj jednak początkowe wersje śledcze nie wytrzymują konfrontacji z odkrywanymi wątkami. O ile w banalnych sprawach kryminalnych (pobicia, kradzieże "po sąsiedzku", zabójstwa przy flaszce wódki itp.) pierwsze wrażenie jest zwykle słuszne, tak przy sprawcach tzw. wyrafinowanych jest ono niemal zawsze błędne, motywy okazują się często bardzo abstrakcyjne i odbiegające nawet od praktycznego sensu popełnionego przestępstwa, a powiązania osobowe egzotyczne, zaś sfery motywacyjne poszczególnych sprawców mogą od siebie bardzo odbiegać. To ostatnie jest szczególnie mylące dla niedoświadczonych funkcjonariuszy organów ścigania - gdy dwóch wytypowanych podejrzanych pozornie dzieli wszystko, religia, status społeczny i majątkowy, a do tego jeden z nich np. kochał ofiarę a drugi był jej wierzycielem, to wspólne jej zgwałcenie i zamordowanie wydaje się absurdalne, niemniej jednak jest jak najbardziej możliwe.

Dziś w Polsce nastał czas przestępców w białych rękawiczkach. Oszustwa gospodarcze dokonuje się pod pozorem legalnych transakcji, zabójstwa maskuje pozorując samobójstwo, wypadek lub niszcząc zwłoki ofiary. Celem jest uniknięcie odpowiedzialności karnej i samego hałasu towarzyszącego zbrodni. Organa ścigania stały się niestety na tyle leniwe i zależne od statystyk, że biernie współpracują z przestępcami przymykając oko na ich finezyjne działania, na zasadzie: "my wiemy, oni wiedzą, inni nie muszą...". Po co dokładać sobie roboty i męczyć się z profesjonalistą, który najpewniej w sądzie będzie twardym przeciwnikiem. Przecież wystarczy brawurowo rozwiązać oczywiste zabójstwo, w którym mąż poderżnął żonie gardło - jest chwała w mediach, jest sukces w statystykach, a przykryć tego i tak się w żaden sposób nie da. Czas z tym skończyć i wrócić do drobiazgowego porównywania spraw (zawartości akt, treści dowodów - zeznań świadków i rzeczowych, innych śladów) oraz niezadowalania się "pierwszym wrażeniem", które często bywa złudne. Kto wie, może czeka nas skandal, który ujawni, że dzięki medialnemu pajacowaniu i naiwności prokuratury przez lata działała w Polsce niezwykle groźna grupa seryjnych zabójców młodych kobiet, którą kierował motyw...

 

Kazimierz Turaliński


14 maja 2017 r.

 

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria
  TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Jana Kochanowskiego 18/9
40-035 Katowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego:

 

x