Tytuł książki:

Objawy Mafii
Dokumentacja III RP


Pełny opis książki i spis treści

Pełny tytuł: Objawy Mafii - Dokumentacja III RP (wydanie III rozszerzone)

Seria: Literatura faktu
ISBN 978-83-64983-00-9
Autor - Kazimierz Turaliński
Wydawca wydania III - "ARTEFAKT.EDU.PL sp. z o.o.", Warszawa 2014
286 stron, format A5 oprawa miękka klejona

Kup on-line egzemplarz książki - link do księgarni

Książka opowiada historię kluczowych gangów lat 90-tych: Pruszkowa i Wołomina, Krakowiaka, Nikosia, Masy i innych świadków koronnych, globalne wpływy Baraniny oraz koneksje gangsterów z politykami SLD, PSL, AWS i generalicją służb specjalnych. Ukazuje metodykę i skalę działania Mafii Paliwowej, wpływ hazardowego lobby na proces ustawodawczy a także okoliczności i realne motywy zabójstwa byłego szefa Policji gen. Marka Papały.

Publikacja stanowiła literaturę podstawową przedmiotu: Specyfika działania w grupie przestępczej / Przestępczość zorganizowana / Typologia przestępców Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Od autora:

W roku 2005 opublikowałem pierwszy z serii moich artykułów dotyczących polskiej przestępczości zorganizowanej. Pomimo kontrowersyjnej treści, przyciągnął on uwagę wielu czytelników i doczekał się kontynuacji. Przedstawienie najważniejszych zagadnień poruszonego tematu, jak okazała praktyka, znacznie przekraczało jednak możliwości serii zwięzłych w formie publikacji prasowych. Właściwą formułą okazało się wydanie zebranego materiału w postaci książkowej, obrazującej kadry realiów polityczno-społecznych III RP. Tej treści kompletny zbiór reportaży dokumentalnych składam na Państwa ręce w postaci mojej pierwszej książki pt. Dokumentacja III RP – Objawy mafii.

W przeciwieństwie do większości publicystów poruszających wskazane, problematyczne, zagadnienia nie bazowałem jednak na dobrej wierze rzeczników prasowych policji i prokuratury. Wcześniejsze, kilkuletnie, doświadczenie zawodowe w dziedzinie ochrony oraz wywiadu gospodarczego pozbawiło mnie bezkrytycznego spojrzenia na wskazane instytucje. Zebrane informacje, w miarę realnych możliwości, konfrontowałem z trzema opozycyjnymi źródłami – organami ścigania, pokrzywdzonymi, jak i sprawcami czynów karalnych. Dodatkowo, czerpałem aktywnie z własnego doświadczenia zawodowego i uzyskanej tą drogą wiedzy. Około 40% poruszonych w opracowaniu wątków dotyczyło zleceń uzyskanych bezpośrednio przeze mnie bądź przez moich kontrahentów. Wskazane działania nierzadko ocierały się o wydarzenia znane powszechnie z pierwszych stron gazet, a także o te, które choć przemilczane, pozostają nie mniej bulwersujące i zasługują na szczególne uwzględnienie.

Sama formuła książki oparta została na założeniu przedstawienia z różnych perspektyw pozornie odległych i niezależnych od siebie zdarzeń. Prawidłowa ich ocena możliwa jest jednak tylko i wyłącznie przy uwzględnieniu pełnego tła społeczno-politycznego oraz prawideł rządzących współczesną polską gospodarką i współczesnym przestępczym podziemiem. Dlatego też aż nazbyt wyraźnie przeplatają się wątki sensu stricto polityczne z klasyczną kroniką kryminalną. Ponad sześć lat pracy zawodowej we wskazanych branżach, połączone ze znajomością realiów politycznych, zawiłości prawnych, a także zagadnień kryminalistyki i kryminologii drastycznie zmieniły moje postrzeganie tych wszystkich błahych wydarzeń, z którymi każdy z nas ma w mniejszym czy też większym stopniu kontakt. Czarne nie zawsze jest czarne, białe niespotykanie rzadko bywa białym. Tenże swoisty pryzmat próbuję pokazać czytelnikowi.

Pierwsza połowa książki pozostaje niemal wyłącznie kroniką kryminalną. W drugiej jej części dominujące stają się wątki dotyczące kręgów najwyższej władzy państwowej, służb specjalnych oraz wiodących partii politycznych. Tak jak zaznaczyłem powyżej, pełne uchwycenie spektrum umożliwia wyłącznie spojrzenie na omawianą problematykę z różnych, niekiedy nawet bardzo przyziemnych i pozornie odległych perspektyw. Innymi słowy, budowa każdego muru zaczyna się od położenia pierwszej cegły.

Życzę miłej lektury.

Kazimierz Turaliński


Opracowanie oparto na materiałach Policji, Prokuratury, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Archiwum Sejmu RP, stenogramach sejmowych komisji śledczych, doniesieniach prasowych oraz informacjach własnych.

Brak elementów fikcji literackiej.

Stan faktografii:

Część główna – 30 listopada 2006 r.
„Ostatni rozdział” – 16 października 2014 r.
spis treści

Wstęp – Od autora
Rozdział I – Objawy Mafii
Rozdział II – Wymiar Bezprawia
Rozdział III – Kto zabił Nikodema?
Rozdział IV – Niepokorni
Rozdział V – Rozmowy z dealerką
Rozdział VI – Zarząd: Słowik
Rozdział VII – Prywatny Folwark
Rozdział VIII – Pionki na szachownicy
Rozdział IX – Zarząd: Pershing
Rozdział X – Premiera
Rozdział XI – Poza układem
Rozdział XII – Jest bezpiecznie
Rozdział XIII – Czempion
Rozdział XIV – Pitbulle
Rozdział XV – Der Bulle "Gracz"
Rozdział XVI – Młodzi Wściekli
Rozdział XVII – Syndykat Paliwowy
Rozdział XVIII – Call-Girl
Rozdział XIX – "lub czasopisma"
Rozdział XX – Political Fiction
Rozdział XXI – Niezawinione śmierci
Rozdział XXII – Biała koszula
Objawy Mafii – Epilog

Ostatni rozdział – 8 lat później

Gang pruszkowski i zabójstwo gen. Papały
Rosyjska mafia na „Starym Mieście”
Kres epoki Dziada
Wielcy przegrani
Wielcy wygrani
Mafia paliwowaKsięgarnia on-line

Publikacje książkowe dostępne w sprzedaży wysyłkowej m.in. w księgarni wydawnictwa:

księgarnia

Kontakt

Prześlij wiadomość

Kazimierz Turaliński, LL.D
ekspert ds. przestępczości i bezpieczeństwa gospodarczego

wczytuję
Wiadomość została wysłana